Usuwanie kamienia nazębnego i osadów.
Skaling i piaskowanie zębów.

Zapewne każdy z nas kiedyś rozmyślał nad wybielaniem zębów. Spacerując ulicami miast nie sposób oderwać wzroku od reklam klinik stomatologicznych, gdzie standardem jest fotografia pięknej kobiety, z szerokim oślepiająco białym uśmiechem. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, że często zaledwie kilka zabiegów profilaktyczno - higienicznych w gabinecie stomatologicznym wystarczy, aby nasze zęby odzyskały dawny blask.

Piaskowanie zębów
Piaskowanie zębów piaskarką stomatologiczną EMS

Co to jest i jak usunąć kamień nazębny?

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna. Płytka odkłada się na naszych zębach przez cały czas. Jeśli nie jest stale usuwana, wysyca się związkami mineralnymi i przechodzi transformacje w kamień nazębny. Złogi nazębne tego typu mają żółty kolor zwykle odkładają się na zębach przednich od strony językowej - wewnętrznej oraz na powierzchniach zębów górnych bocznych. U osób wybitnie lekceważących higienę mogą znajdować się na wszystkich zębach.

Skaling zębów

Zabieg, który ma na celu usunięcie kamienia nazębnego nazywa się skalingiem. Używane jest to niego specjalne urządzenie - skaler, który za pomocą ultradźwięków rozbija kamień. Po całym zabiegu, zęby są polerowane specjalną pastą oraz szczoteczką, a na ich powierzchnię aplikowany jest preparat z fluorem w celu uniknięcia nadwrażliwości. Usuwanie kamienia nazębnego to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia naszych zębów, a szczególnie dziąseł. To właśnie kamień jest głównym winowajcą paradontozy i chorób dziąseł.

Piaskowanie zębów

Osadom po kawie i herbacie mówimy stanowcze nie! Często na naszych zębach możemy zauważyć brązowe, czy nawet czarne plamy, paski, głownie na ich bocznych i wewnętrznych ścianach. Jest to osad nazębny, odkładający się z barwników w pożywieniu (głownie napojach:kawie, herbacie, czerwonym winie) lub z dymu tytoniowego. Osad można usunąć za pomocą piaskowania zębów. Do tego zabiegu używany jest specjalne urządzenie, zwane piaskarką stomatologiczną, która wyrzuca piasek zmieszany z wodą pod ciśnieniem, na powierzchnię zęba z osadem. Taki zabieg często przynosi spektakularne efekty, szczególnie u osób z dużą ilością osadów nazębnych.

Czy warto zrobić skaling i piaskowanie zębów?

Odpowiedź jest jednoznaczna - oczywiście, że tak - wręcz trzeba! Po takich zabiegach nasze zęby będą pozbawione złogów nazębnych, gładkie, lśniące i białe. Warto również wiedzieć, że skaling całej jamy ustnej można wykonać w ramach zabiegów refundowanych przez NFZ raz do roku. Piaskowanie zębów nie jest niestety refundowanym zabiegiem. Często gabinety stomatologiczne oferują pakiet zabiegów higienicznych tzn. skaling, piaskowanie oraz fluoryzacje razem w korzystnej, promocyjnej cenie. Warto jeszcze wspomnieć, że prawidłowa higiena jamy usntej pozwoli nam jak narzadziej korzystać z tego typu zabiegów stomatologicznych.

Skaling i piaskowanie - najlepsze kliniki i gabinety stomatologiczne:
 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Uzdrowisko oferuje specjalistyczną rehabilitację między innymi przy zastosowaniu egzoszkieletu,  profesjonalne leczenie, szeroki wachlarz zabiegów przyrodoleczniczych oraz aktywny wypoczynek. Dzięki nowo otwartej klinice stomatologicznej na światowym poziomie, uzdrowisko oferuje również kompleksowe leczenie stomatologiczne. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Kraków

  Albusdent to profesjonalna klinika stomatologiczna, która oferuje najwyższej jakości kompleksowe usługi stomatologiczne. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów z poza Krakowa stworzyliśmy specjalny projekt Dental Treatment Poland, który obejmuje takie usługi jak: Dental Implants Cracow, Orthodontics Cracow i wiele innych. Serdecznie zapraszamy! »

 • Miasto: Busko-Zdrój

  Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej DENTALVITA to nowoczesna klinika świadcząca kompleksowe usługi stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej i implantologii, laseroterapii, stomatologii zachowawczej, estetycznej i dziecięcej, endodoncji, protetyki stomatologicznej, periodontologii oraz ortodoncji. »

 • Miasto: Szczecin

  Wieloletnie doświadczenie zawodowe naszego zespołu lekarzy w dziedzinie stomatologii, jak i również dermatologii stanowi dla naszych Pacjentów gwarancję jakości wykonywanych usług. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzane są bezpiecznie, kompleksowo oraz bezboleśnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. »

 • Miasto: Gdańsk

  Gabinet Stomatologiczny DentiNeo oferuje nowoczesne i komfortowe leczenie stomatologiczne w Gdańsku. Pasjonata stomatologii dr Adam Bielawski zapewni Państwu kompleksowy i najwyższy standard leczenia stomatologicznego.  W DentiNeo zadowolenie pacjentów stanowi wartość priorytetową. »

 • Miasto: Wrocław

  Centrum Stomatologiczne „Dens” istnieje we Wrocławiu już od 1988r. Posiadamy filie w 3 różnych miejscach Wrocławia, w tym w ścisłym centrum Starego Miasta. Nasze metody leczenia oparte są na osiągnięciach najnowocześniejszej współczesnej stomatologii. Korzystamy z najnowszego sprzętu i materiałów renomowanych światowych firm. »

 • Miasto: Władysławowo

  Gabinet we Władysławowie istnieje na rynku od 1987 roku. Gwarancja doświadczenia, profesjonalny sprzęt, wykwalifikowany personel, stabilizacja i zaufanie wsparte są wieloletnim doskonaleniem zawodowym. Możemy pochwalić się setkami zadowolonych Pacjentów z kraju jak i również z zagranicy. »

 • Miasto: Warszawa

  W naszych komfortowych, klimatyzowanych wnętrzach oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną w oparciu o nowoczesny sprzęt, najnowsze techniki leczenia oraz miłą i fachową kadrę lekarzy specjalistów. Naszym pacjentom gwarantujemy indywidualne podejście, najwyższą jakość i długotrwałe efekty leczenia. »

 • Miasto: Gdynia

  Clinica del Mare znajduje się w prestiżowym kompleksie Sea Towers w Gdyni.  Klinika oferuje kompleksowe leczenie stomatologiczne przez lekarzy dentystów o uznanej w środowisku pozycji zawodowej. Posiadamy najnowocześcniejszy sprzęt oraz pracujemy na sprawdzonych materiałach, co gwarantuje najwyższy poziom zabiegów i najwyższy standard usług. »

 • Miasto: Warszawa

  Centrum Stomatologii Dental Fraternity to nowoczesna klinika stomatologiczna w Warszawie. Wysoko wykwalifikowany oraz doświadczony zespół lekarzy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta. Oferujemy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika specjalizuje się przede wszystkim w usługach z zakresu chirurgii szczękowej, implantologii, protetyki, stomatologii zachowawczej i estetycznej oraz ortodoncji. W procesie leczenia stosujemy najnowocześniejsze techniki współczesnej stomatologii, protetyki i ortodoncji. »

 • Miasto: Słubice

  Klinika świadczy szeroki zakres leczenia stomatologicznego oraz ortodontycznego. Ciągły, szybki rozwój pozwala stale podnosić poziom naszych usług oraz umożliwia korzystanie z nowoczesnych rozwiązań - dysponujemy bardzo dobrym wyposażeniem. »

 • Miasto: Kraków

  Profesjonalne Studio Stomatologii Aesthetica Dermadent powstało z myślą o zapewnieniu Państwu pięknego wyglądu i uśmiechu oraz zdrowia Państwa zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Nasza klinika spełnia najostrzejsze światowe standardy, stosujemy systemy ISO 9001:2008 oraz 14001. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  Naszym celem jest zapewnienie klientowi komfortu oraz wysokiej jakości prac poprzez świadczenie usług stomatologicznych na światowym poziomie. Korzystamy z najnowszej wiedzy i technik bazując na wieloletnim doświadczeniu. Stosujemy nowoczesne, bezwiertłowe techniki leczenia zębów. »

 • Miasto: Kraków

  Centrum Stomatologii Estetycznej INDEXMEDICA dzięki połączeniu doświadczenia i umiejętności wraz z nowoczesnymi materiałami i technikami zapewnia Pacjentom bezstresowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie. Zapraszamy na leczenie do Krakowa. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej