Krwawienie dziąseł - najczęstsze przyczyny

Należy wiedzieć, że najczęstszą przyczyną krwawienia dziąseł jest stan zapalny jamy ustnej lub paradontoza. Mimo wszystko niestety w grę wchodzić mogą inne przyczyny niż te stomatologiczne. Bowiem krwawienie dziąseł bywa także objawem poważnych schorzeń, np. marskości wątroby czy anemii, dlatego trzeba być czujnym. Porozmawiaj o tych problemach najpierw ze stomatologiem. Jeżeli przeglądając twoje zęby stwierdzi, że są zdrowe, to wtedy musisz zgłosić się do lekarza rodzinnego, który powinien zlecić wykonanie odpowiednich badań i dobrać odpowiednią kurację lub skierować cię do właściwego specjalisty.

Krwawenie dziąseł

Przyczyny krwawienia dziąseł

Paradontoza

Ale przechodząc do meritum naszego tematu, jakie więc mogą być najczęstsze przyczyny krwawienia dziąseł i jak walczyć z daną chorobą? Należy zapytać na wstępie czy dziąsła krwawią ci podczas mycia zębów lub gryzienia twardych pokarmów? Jeżeli tak właśnie się dzieje i dodatkowo masz odsłonięte szyjki zębowe to może być to powodem paradontozy. Należy wiedzieć, że paradontoza jest chorobą tkanek przyzębia, czyli tego, co otacza ząb i sprawia, że mocno siedzi on w szczęce.

Paradontoza najczęściej wynika z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Aby nie stracić zębów, trzeba zacząć je starannie nitkować i szczotkować. Należy też jak najszybciej zgłosić się do dentysty, aby rozpocząć leczenie (m. in. oczyszczenie zębów i spłycenie tzw. kiszonek dziąsłowych).

Anemia

Zadajmy kolejne pytanie czy twoje dziąsła są blade (podobnie jak skóra)? Jeżeli tak to może być to przyczyną anemii. Należy wiedzieć, że powodem anemii zwykle jest niedobór żelaza spowodowany niewłaściwym odżywianiem. O nieprawidłowej liczbie czerwonych krwinek mogą świadczyć: osłabienie, problemy z włosami i paznokciami, bladość skóry i błon śluzowych oraz łatwe męczenie się. Lekarz powinien zlecić wykonanie morfologii. W zależności od wyniku, przepisze na przykład preparat żelaza lub skieruje do specjalisty (hematologa).

Cukrzyca

A co w przypadku jeżeli masz większe pragnienie, często oddajesz mocz, chudniesz bez powodu, łatwo robią ci się siniaki czy swędzi cię skóra? Wtedy to takie objawy mogą być przyczyny cukrzycy typu 2. Należy wiedzieć, że dochodzi do niej, kiedy trzustka produkuje za mało insuliny lub komórki nie reagują na ten hormon prawidłowo. Wtedy we krwi pozostaje zbyt dużo pochodzącej z jedzenia glukozy. Lekarz rodzinny powinien więc zlecić określenie stężenia cukru we krwi. Jeżeli przekroczy on 125 mg%, to konieczna będzie dalsza diagnostyka. Gdyby potwierdziła ta diagnostyka cukrzycę, trzeba będzie więcej się ruszać, zmienić dietę i ewentualnie zażywać leki, utrzymując cukier na właściwym poziomie.

Awitaminoza

A jeżeli jadasz mało warzyw, owoców i jesteś po antybiotykoterapii? Może być to przyczyną awitaminozy. Należy wiedzieć, że to schorzenie może być wynikiem braku w organizmie witaminy C i/lub K. Niedobór tej pierwszej witaminy zwykle jest związany z jedzeniem zbyt małej ilości warzyw i owoców. Natomiast deficyt tej drugiej może zaś wynikać w wyjałowienia przewody pokarmowego na przykład po antybiotykoterapii (witamina K powstaje w jelicie grubym). Aby zlikwidować niedobory obydwu witamin, włącz do diety na przykład wątrobę, soję, pomidory, lucernę, szpinak, owoce cytrusowe i jagody, kiszoną kapustę, paprykę, kiwi, brokuły.

Niewydolność lub marskość wątroby

A co w przypadku kiedy jesteście zmęczeni, macie gorszą koncentrację, obniżony nastrój, pobolewają was mięśnie i stawy? Jeżeli macie takie objawy mogą być one przyczyną niewydolności lub marskości wątroby. Należy wiedzieć, że choroba ta może być spowodowana na przykład przez nadużywanie alkoholu czy wirusy zapalenia wątroby (zwłaszcza typu C). Prowadzą one do zaburzenia produkcji czynników potrzebnych do krzepnięcia krwi. Lekarz powinien zlecić odpowiednie badania (m. in. USG jamy brzusznej, analizę krwi pod kątem WZW C). W zależności od wyniku dobierze kurację (może być konieczna zmiana diety, farmakoterapia, przeszczep).

Leczenie paradontozy - najlepsze kliniki i gabinety stomatologiczne:
 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Uzdrowisko oferuje specjalistyczną rehabilitację między innymi przy zastosowaniu egzoszkieletu,  profesjonalne leczenie, szeroki wachlarz zabiegów przyrodoleczniczych oraz aktywny wypoczynek. Dzięki nowo otwartej klinice stomatologicznej na światowym poziomie, uzdrowisko oferuje również kompleksowe leczenie stomatologiczne. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Kraków

  Albusdent to profesjonalna klinika stomatologiczna, która oferuje najwyższej jakości kompleksowe usługi stomatologiczne. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów z poza Krakowa stworzyliśmy specjalny projekt Dental Treatment Poland, który obejmuje takie usługi jak: Dental Implants Cracow, Orthodontics Cracow i wiele innych. Serdecznie zapraszamy! »

 • Miasto: Busko-Zdrój

  Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej DENTALVITA to nowoczesna klinika świadcząca kompleksowe usługi stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej i implantologii, laseroterapii, stomatologii zachowawczej, estetycznej i dziecięcej, endodoncji, protetyki stomatologicznej, periodontologii oraz ortodoncji. »

 • Miasto: Szczecin

  Wieloletnie doświadczenie zawodowe naszego zespołu lekarzy w dziedzinie stomatologii, jak i również dermatologii stanowi dla naszych Pacjentów gwarancję jakości wykonywanych usług. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzane są bezpiecznie, kompleksowo oraz bezboleśnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. »

 • Miasto: Gdańsk

  Gabinet Stomatologiczny DentiNeo oferuje nowoczesne i komfortowe leczenie stomatologiczne w Gdańsku. Pasjonata stomatologii dr Adam Bielawski zapewni Państwu kompleksowy i najwyższy standard leczenia stomatologicznego.  W DentiNeo zadowolenie pacjentów stanowi wartość priorytetową. »

 • Miasto: Wrocław

  Centrum Stomatologiczne „Dens” istnieje we Wrocławiu już od 1988r. Posiadamy filie w 3 różnych miejscach Wrocławia, w tym w ścisłym centrum Starego Miasta. Nasze metody leczenia oparte są na osiągnięciach najnowocześniejszej współczesnej stomatologii. Korzystamy z najnowszego sprzętu i materiałów renomowanych światowych firm. »

 • Miasto: Władysławowo

  Gabinet we Władysławowie istnieje na rynku od 1987 roku. Gwarancja doświadczenia, profesjonalny sprzęt, wykwalifikowany personel, stabilizacja i zaufanie wsparte są wieloletnim doskonaleniem zawodowym. Możemy pochwalić się setkami zadowolonych Pacjentów z kraju jak i również z zagranicy. »

 • Miasto: Warszawa

  W naszych komfortowych, klimatyzowanych wnętrzach oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną w oparciu o nowoczesny sprzęt, najnowsze techniki leczenia oraz miłą i fachową kadrę lekarzy specjalistów. Naszym pacjentom gwarantujemy indywidualne podejście, najwyższą jakość i długotrwałe efekty leczenia. »

 • Miasto: Gdynia

  Clinica del Mare znajduje się w prestiżowym kompleksie Sea Towers w Gdyni.  Klinika oferuje kompleksowe leczenie stomatologiczne przez lekarzy dentystów o uznanej w środowisku pozycji zawodowej. Posiadamy najnowocześcniejszy sprzęt oraz pracujemy na sprawdzonych materiałach, co gwarantuje najwyższy poziom zabiegów i najwyższy standard usług. »

 • Miasto: Warszawa

  Centrum Stomatologii Dental Fraternity to nowoczesna klinika stomatologiczna w Warszawie. Wysoko wykwalifikowany oraz doświadczony zespół lekarzy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta. Oferujemy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika specjalizuje się przede wszystkim w usługach z zakresu chirurgii szczękowej, implantologii, protetyki, stomatologii zachowawczej i estetycznej oraz ortodoncji. W procesie leczenia stosujemy najnowocześniejsze techniki współczesnej stomatologii, protetyki i ortodoncji. »

 • Miasto: Słubice

  Klinika świadczy szeroki zakres leczenia stomatologicznego oraz ortodontycznego. Ciągły, szybki rozwój pozwala stale podnosić poziom naszych usług oraz umożliwia korzystanie z nowoczesnych rozwiązań - dysponujemy bardzo dobrym wyposażeniem. »

 • Miasto: Kraków

  Profesjonalne Studio Stomatologii Aesthetica Dermadent powstało z myślą o zapewnieniu Państwu pięknego wyglądu i uśmiechu oraz zdrowia Państwa zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Nasza klinika spełnia najostrzejsze światowe standardy, stosujemy systemy ISO 9001:2008 oraz 14001. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  Naszym celem jest zapewnienie klientowi komfortu oraz wysokiej jakości prac poprzez świadczenie usług stomatologicznych na światowym poziomie. Korzystamy z najnowszej wiedzy i technik bazując na wieloletnim doświadczeniu. Stosujemy nowoczesne, bezwiertłowe techniki leczenia zębów. »

 • Miasto: Kraków

  Centrum Stomatologii Estetycznej INDEXMEDICA dzięki połączeniu doświadczenia i umiejętności wraz z nowoczesnymi materiałami i technikami zapewnia Pacjentom bezstresowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie. Zapraszamy na leczenie do Krakowa. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej