Zęby mądrości – uciążliwy problem

Ósemki, tak zwane zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe może były przydatne naszym ewolucyjnym przodkom. W założeniu mają pomagać w rozdrabnianiu i przeżuwaniu pokarmu. Jednak na przestrzeni tysięcy lat układ naszej szczeki zmienił się na tyle, że obecnie ósemki z trudnością się w niej mieszczą.  Z powodu zaistniałych w ten sposób komplikacji jedynym wyjściem z sytuacji okazuje się ich ekstrakcja, czyli usunięcie - wcześniej należy jednak wykonać rentgen zębów.

Zęby mądrości rentgen

Zdarza się, że niektórzy nigdy nie doświadczą niedogodności związanych z zębami mądrości, u części osób po prostu się one nie pojawiają. Są to ostatnie zęby, które mogą wyrosnąć, zazwyczaj dzieje się to pomiędzy 17 a 25 rokiem życia.

Kiedy usuwać?

Decyzja o usunięciu ósemek zależy od wieku pacjenta oraz problemów, jakie wyrastające zęby nastręczają. W przypadku kiedy zęby wyrosły w pełni, ale są naruszone przez próchnicę można je wyrwać. Trudna dostępność może uniemożliwić ich wyleczenie. Usunięcie ósemek jest także zalecane, kiedy są one źródłem problemów ortodontycznych - wyrastające zęby mogą „stłaczać” inne, wyrastać krzywo, a nawet wrastać w policzek. W tym przypadku bardzo ważna jest profilaktyka, częste wizyty u stomatologa i kontrolowanie ułożenia wyrastających zębów. Pomaga w tym zdjęcie pantomograficzne. To rentgen zębów rozstrzyga, czy konieczna będzie ekstrakcja – przyznaje dr Elżbieta Michalska, specjalista radiolog.

Zabieg

Zabieg usunięcia ósemek nie zawsze należy do prostych. Wszystko zależy od ułożenia zębów - rentgen zębów wyraźnie pokazuje ich rozmieszczenie. Zabieg przeprowadza się przy znieczuleniu miejscowym i musi być przeprowadzony przez specjalistę chirurga dentystycznego. Zdarza się, że po wyrwaniu zębów konieczne jest założenie szwów. Usunięcie ósemek może również spowodować komplikacje, takie jak: uszkodzenia sąsiadujących z ósemkami zębów, uszkodzenia okolicznych nerwów, stan zapalny tkanek miękkich około szczękowych itp. Dlatego aby ich uniknąć należy szczególnie zadbać o siebie po takim zabiegu.

O czym należy pamiętać

Niezwykle istotne jest utrzymywanie czystości operowanej okolicy celem zapobiegania zakażeniu. Należy powstrzymać się od palenia papierosów, intensywnego przepłukiwania ust, przy czyszczeniu zębów trzeba omijać ranę. Bolesne miejsce można chłodzić, np. przykładając zimny kompres do policzka, ssąc kostki lodu. Pomocne może być również płukanie ust ciepłą wodą z solą. Napoje z kofeiną i alkohol powinniśmy wykluczyć, a wszystko to z powodu ich właściwości podnoszących ciśnienie tętnicze. Może ono przyczynić się do obfitego i trudnego do zahamowania krwawienia. Do zwiększenia ciśnienia w jamie ustnej, które spowoduje nadmierne krwawienie może dojść również przy oczyszczaniu nosa – należy przy tym uważać. Jedzenie twardych czy wymagających żucia produktów będzie niemożliwe, warto zatem przez kilka dni spożywać dania półpłynne typu kasza manna, purée, kisiel. Wszelkie dolegliwości, ból i dyskomfort po zabiegu powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Jeśli jednak będą się utrzymywać i nasilać lub jeśli pojawi się obrzęk, krwawienie, czy gorączka – trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Autor artykułu: Dr Elżbieta Michalska
Radiolog Dr. Elżbieta Michalska specjalizuje się w radiologii ogólnej, mammografii, badaniach kontrastowch żołądka i jelita grubego, wykonuje USG piersi, tarczycy i jamy brzusznej oraz rentgen zębów.
Usuwanie zębow ósmych - najlepsze kliniki stomatologiczne w Polsce:
 • Miasto: Bydgoszcz

  Klinika spełnia najwyższe standardy zarówno w leczeniu stomatologicznym jak i w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika specjalizuje się w odbudowie i naprawie uśmiechów – zarówno na naturalnych zębach, jak i na implantach. W klinice wykorzystywane są najnowocześniejsze metody leczenia. Pacjenci traktowani są holistycznie i indywidualnie. »

 • Miasto: Kamień Pomorski

  Uzdrowisko oferuje specjalistyczną rehabilitację między innymi przy zastosowaniu egzoszkieletu,  profesjonalne leczenie, szeroki wachlarz zabiegów przyrodoleczniczych oraz aktywny wypoczynek. Dzięki nowo otwartej klinice stomatologicznej na światowym poziomie, uzdrowisko oferuje również kompleksowe leczenie stomatologiczne. »

 • Miasto: Gdańsk

  Klinika HappySmile to nowoczesny gabinet spełniający najwyższe standardy w leczeniu stomatologicznym jak i również w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Klinika spełnia najwyższe europejskie standardy. Wyposażona jest w najwyższej klasy sprzęt medyczny, dzięki temu w klinice wykorzystywane są nowoczesne metody leczenia. »

 • Miasto: Kraków

  Albusdent to profesjonalna klinika stomatologiczna, która oferuje najwyższej jakości kompleksowe usługi stomatologiczne. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów z poza Krakowa stworzyliśmy specjalny projekt Dental Treatment Poland, który obejmuje takie usługi jak: Dental Implants Cracow, Orthodontics Cracow i wiele innych. Serdecznie zapraszamy! »

 • Miasto: Busko-Zdrój

  Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej DENTALVITA to nowoczesna klinika świadcząca kompleksowe usługi stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej i implantologii, laseroterapii, stomatologii zachowawczej, estetycznej i dziecięcej, endodoncji, protetyki stomatologicznej, periodontologii oraz ortodoncji. »

 • Miasto: Szczecin

  Wieloletnie doświadczenie zawodowe naszego zespołu lekarzy w dziedzinie stomatologii, jak i również dermatologii stanowi dla naszych Pacjentów gwarancję jakości wykonywanych usług. Zabiegi w naszej klinice przeprowadzane są bezpiecznie, kompleksowo oraz bezboleśnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. »

 • Miasto: Gdańsk

  Gabinet Stomatologiczny DentiNeo oferuje nowoczesne i komfortowe leczenie stomatologiczne w Gdańsku. Pasjonata stomatologii dr Adam Bielawski zapewni Państwu kompleksowy i najwyższy standard leczenia stomatologicznego.  W DentiNeo zadowolenie pacjentów stanowi wartość priorytetową. »

 • Miasto: Wrocław

  Centrum Stomatologiczne „Dens” istnieje we Wrocławiu już od 1988r. Posiadamy filie w 3 różnych miejscach Wrocławia, w tym w ścisłym centrum Starego Miasta. Nasze metody leczenia oparte są na osiągnięciach najnowocześniejszej współczesnej stomatologii. Korzystamy z najnowszego sprzętu i materiałów renomowanych światowych firm. »

 • Miasto: Władysławowo

  Gabinet we Władysławowie istnieje na rynku od 1987 roku. Gwarancja doświadczenia, profesjonalny sprzęt, wykwalifikowany personel, stabilizacja i zaufanie wsparte są wieloletnim doskonaleniem zawodowym. Możemy pochwalić się setkami zadowolonych Pacjentów z kraju jak i również z zagranicy. »

 • Miasto: Warszawa

  W naszych komfortowych, klimatyzowanych wnętrzach oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną w oparciu o nowoczesny sprzęt, najnowsze techniki leczenia oraz miłą i fachową kadrę lekarzy specjalistów. Naszym pacjentom gwarantujemy indywidualne podejście, najwyższą jakość i długotrwałe efekty leczenia. »

 • Miasto: Gdynia

  Clinica del Mare znajduje się w prestiżowym kompleksie Sea Towers w Gdyni.  Klinika oferuje kompleksowe leczenie stomatologiczne przez lekarzy dentystów o uznanej w środowisku pozycji zawodowej. Posiadamy najnowocześcniejszy sprzęt oraz pracujemy na sprawdzonych materiałach, co gwarantuje najwyższy poziom zabiegów i najwyższy standard usług. »

 • Miasto: Warszawa

  Centrum Stomatologii Dental Fraternity to nowoczesna klinika stomatologiczna w Warszawie. Wysoko wykwalifikowany oraz doświadczony zespół lekarzy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta. Oferujemy kompleksowe leczenie stomatologiczne na najwyższym poziomie. »

 • Miasto: Szczecin

  Klinika specjalizuje się przede wszystkim w usługach z zakresu chirurgii szczękowej, implantologii, protetyki, stomatologii zachowawczej i estetycznej oraz ortodoncji. W procesie leczenia stosujemy najnowocześniejsze techniki współczesnej stomatologii, protetyki i ortodoncji. »

 • Miasto: Słubice

  Klinika świadczy szeroki zakres leczenia stomatologicznego oraz ortodontycznego. Ciągły, szybki rozwój pozwala stale podnosić poziom naszych usług oraz umożliwia korzystanie z nowoczesnych rozwiązań - dysponujemy bardzo dobrym wyposażeniem. »

 • Miasto: Kraków

  Profesjonalne Studio Stomatologii Aesthetica Dermadent powstało z myślą o zapewnieniu Państwu pięknego wyglądu i uśmiechu oraz zdrowia Państwa zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Nasza klinika spełnia najostrzejsze światowe standardy, stosujemy systemy ISO 9001:2008 oraz 14001. »

 • Miasto: Bielsko-Biała

  Naszym celem jest zapewnienie klientowi komfortu oraz wysokiej jakości prac poprzez świadczenie usług stomatologicznych na światowym poziomie. Korzystamy z najnowszej wiedzy i technik bazując na wieloletnim doświadczeniu. Stosujemy nowoczesne, bezwiertłowe techniki leczenia zębów. »

 • Miasto: Kraków

  Centrum Stomatologii Estetycznej INDEXMEDICA dzięki połączeniu doświadczenia i umiejętności wraz z nowoczesnymi materiałami i technikami zapewnia Pacjentom bezstresowe leczenie stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie. Zapraszamy na leczenie do Krakowa. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej